mobile

Niebezpieczny amalgamat

Amalgamat zamiast trucizny...
Używanie rtęci w stomatologii zostało niedawno zakazane w Niemczech, Austrii, Szwecji, Danii i Kanadzie. Szkoły stomatologiczne w Szwajcarii w ogóle już o nim nie uczą.  

Resort zdrowia chce, by za 4-5 lat Polacy nie mieli już w zębach amalgamatowych wypełnień, gdyż zawierają one szkodliwą dla organizmu rtęć. Projekt stanowiska w tej sprawie przyjęło ministerstwo pod koniec marca. Jest on odpowiedzią na dyrektywę Parlamentu Europejskiego z lutego br., w której namawia on kraje członkowskie do stopniowego wycofywania wyrobów z rtęcią ze względu na ich szkodliwość dla zdrowia. Wraz z plombami zniknąć mają z przychodni, szpitali i aptek również rtęciowe termometry i ciśnieniomierze.
Objawami przewlekłego zatrucia rtęcią są: osłabienie układu odpornościowego, częste infekcje, depresyjny nastrój, obniżenie napędu psychomotorycznego przy jednoczesnej drażliwości, zaburzenia uwagi, wysypki skórne, neurodermalny wyprysk, wzmożone napięcie we wszystkich obszarach mięśniowych - głównie w karku, plecach, w ścianach jelit i miednicy. Ponadto występują:
  • bóle głowy,
  • większa podatność na alergie
  • zespół przewlekłego zmęczenia
  • zawroty głowy
  • metaliczny smak w ustach
  • zaburzenia hormonalne (np. cysty jajnika, zaburzenia miesiączkowania, brak miesiączki, poronienia, wypadanie włosów...)
  • niedorzeczne, dziecięce zachcianki
  • podwyższona zapadalność na nowotwory
  • zwiększona wrażliwość na obciążenie elektromagnetyczne... i wiele innych.
Po połknięciu, metale ciężkie docierają do układu krążenia i narządów, najbardziej obciążając wątrobę i nerki. Rtęć dostaje się bezpośrednio do krążenia, również przez śluzówki dróg oddechowych, a także prosto do mózgu przez nerw węchowy. Udowodniono, że forma gazowa rtęci z amalgamatowych wypełnień łatwo przedostaje się przez linię krew - płyn mózgowo-rdzeniowy i dociera do przysadki mózgowej. Ponadto stężenie rtęci koreluje z liczbą wypełnień. U noworodków matek-nosicielek amalgamatu, stwierdzono czterokrotne wyższe stężenie rtęci w porównaniu z ich matkami. 
 
Rtęć działa przede wszystkim poprzez uszkadzanie błon biologicznych. Przenika do komórek i wiąże się z białkami organizmu, zakłócając pracę organizmu i przerywając działanie niezbędnych do życia procesów. Rtęć pozostaje w organizmie, więc jej szkodliwe działanie może trwać latami i prowadzić do całkowitego wyniszczenia organizmu.

Teoretyczna przydatność plomby amalgamatowej wynosi około ośmiu lat.
Zatem przez przynajmniej taki okres nosimy w sobie potencjalną (i być może nie tylko potencjalną!) bombę zegarową. Wiele osób nosi te same plomby przez dziesiątki lat. Do tego ich jakość, szczególnie tych starszych, może budzić wątpliwości. W związku z tym jest wielce prawdopodobne, że szkodliwa rtęć będzie miała stworzone jeszcze lepsze warunki, by mogła uwalniać się do organizmu. Metalowe wypełnienie, pod wpływem zmian temperatury, zmienia objętość. Może zatem doprowadzić do fizycznego uszkodzenia zęba. Jego szczelność również pozostawia wiele do życzenia. Nie chroni zęba tak skutecznie przed przedostawaniem się do jego wnętrza bakterii, jak np. nowoczesne wypełnienie. Rtęć jest szczególnie niebezpieczna dla ciężarnych kobiet i jeszcze nienarodzonych dzieci. Badania wykazały, że podatność płodu na uszkodzenia wywołane zatruciem rtęcią jest wielokrotnie większa.

Warto więc zastanowić się nad wymianą założonych „bomb zegarowych” na o wiele bardziej bezpieczne wypełnienia. Na zdrowiu nie powinno się oszczędzać. W dodatku może się okazać, że prosty zabieg pozwoli nam uniknąć poważnych problemów w przyszłości. Wybór jest zatem oczywisty i sam się wręcz narzuca.

Galeria zdjęć

Stomatologia dziecięca

pedodoncja, stomatologia wieku rozwojowego

Ortodoncja dla dzieci

Ciesz się pięknym uśmiechen
icon
darmowy dostęp do WI-FI
icon
możliwość rat
icon
telewizja
icon
napoje dla pacjentów