mobile

Zęby też miewają kontuzje

Dzieci w trakcie aktywności ruchowej narażone są często na wybicie lub złamanie zęba a ponieważ zęby znajdują się w pobliskim sąsiedztwie mocno ukrwionych warg,wydarzeniu towarzyszy zwykle obfite krwawienie.Warto zapamiętać kilka praktycznych wskazówek,co należy robić w sytuacji gdy jesteśmy świadkami takiego wypadku.
 

Po pierwsze

Uspokoić dziecko i opanować krwawienie tak aby można było ocenić rozległość urazu.Jeżeli nie widać wystającegoz dziąsła ząbka (korony), najczęściej jedynki, należy poszukać go w jamie ustnej, aby nie doszło do zaaspirowania ułamanego fragmentu w trakcie płaczu do oskrzeli.Jeżeli złamaniu uległa tylko wystająca korona to należy ją zabezpieczyć( najlepiej owinąwszy ją w wilgotną chusteczkę higieniczną) i jak najszybciej udać się do dentysty.
 

W przypadku wybicia stałego zęba
(czyli korony wraz z korzeniem)


Należy delikatnie oczyścić go z zabrudzeń, jednak co bardzo ważne bez pocierania struktur pokrywających korzeń, bo mogłoby  to  zniszczyć drogocenne komórki na jego powierzchni. Wystarczy polać ząb czystą wodą i włożyć dziecku do ust, najbezpieczniej pod język i udać się jak najszybciej do dentysty. Dobrze jest również podać pacjentowi środek odkażający jamę ustną zawierający chlorheksydynę - dobrze jest nim  przepłukać jamę ustną przed umieszczeniem drogocennej „przesyłki”.
Po co tyle zachodu...? Ponieważ lekarz po znieczuleniu i sedacji pacjenta może przeprowadzić zabieg reinplantacji zęba czyli umieszczenia wybitego zęba w zębodole a  w przypadku mniej rozległych złamań obejmujących koronę zęba , może zacemenować odłamany fragment.To ważne ponieważ najwyższej klasy wypełnienia kompozytowe, czyli plomba nie zastąpi pokiereszowanego ale własnego fragmentu zęba.

lek. stom. specjalista ortodonta Wanda Szurmiak
 

Stomatologia dziecięca

pedodoncja, stomatologia wieku rozwojowego

Ortodoncja dla dzieci

Ciesz się pięknym uśmiechen
icon
darmowy dostęp do WI-FI
icon
możliwość rat
icon
telewizja
icon
napoje dla pacjentów